Jak wybrać wiertła stomatologiczne? Na świecie nie istnieją gabinety stomatologiczne, które mogłyby pozwolić sobie na to, żeby kiedykolwiek pojawił się w nich deficyt wierteł stomatologicznych. Trywialne stwierdzenie, ale sam nie wiedziałem jak mam zacząć pisanie tego bloga.
Wiertła stomatologiczne diamentowe, czy z węglika spiekanego (zwanego tez węglikiem wolframu) to podstawowe narzędzie w pracy lekarza dentysty/stomatologa. W tym artykule zajdziesz odpowiedź na pytanie “Jak wybrać wiertła stomatologiczne?”
Moje tezy oparte zostały o praktyczne obserwacje i osobiste codzienne doświadczenia z rozmów z tysiącami stomatologów, które zostały przeprowadzone przez Przedstawicieli Handlowych ds. Stomatologii Dental ID w całej Polsce. Swoją drogą, jeśli ktokolwiek z Was chciałby spotkać się osobiście w dowolnym miejscu w Polsce wystarczy jeden mały kontakt.
Czego możecie się spodziewać? Wysokiej jakości produktu, pełnego profesjonalizmu, dobrej energii i wysokiej klasy serwisu. Do tego bez wychodzenia z gabinetu, bez konieczności szukania w internecie i z możliwością empirycznego doświadczenia, czy wiertło które wybieracie spełnia Wasze oczekiwania.
Jak mawiają to była autopromocja 🙂
Podział wierteł stomatologicznych
Podział na wiertła diamentowe i z węglika spiekanego to nie jedyny podział wierteł jaki istnieje.
Źródło: katalog RDT Gmbh https://drive.google.com/file/d/1IQwlXxrC2-hkG2QeFttGjvzL1Rg_vPTK/view
Ze względu na kształt części roboczej
Inny obejmuje kształt tzw. części roboczej wiertła.
I tak w najprostszym z możliwych podziałów wyróżniamy:
-> Kulki
-> Walce
-> Stożki
-> Płomyki
-> Gruszki
-> Torpedy
-> Turbo
-> Szczelinowce
-> Różyczki
Ze względu na długość trzonka
Nie bez znaczenia jest również długość trzonka, na którym osadzona jest cześć robocza wiertła.
I tak wyróżniamy trzonki:
-> Krótki (standardowa długość)
-> Przedłużony (zawsze oznaczony literą L we wzorniku)
-> Długi (XL)
-> Podwójnie przedłużony (XXL)
Nie każda firma produkująca wiertła, a tym bardziej nie każdy dystrybutor mogą poszczycić się tym, że mają w swoim portfelu m.in. kulki osadzone na trzonkach w czterech różnych długościach. To jeden z wyróżników szerokiego asortymentu Dental ID.
Ze względu na urządzenie
Kolejny podział wierteł na grupy odnosi się do urządzenia, na którym może być osadzone wiertło:
-> Turbina
-> Prostnica
-> Mikrosilnik (kątnica)
Ze względu na kolor i nasyp
Nie sposób nie wspomnieć o podziale ze względu na kolor, który oznacza agresywność nasypu diamentowego. Nasypy dzielimy na:
-> Czarny = mocno zbierający
-> Zielony = zbierający
-> Niebieski = podstawowy, uniwersalny
-> Czerwony = wygładzający
-> Żółty = super gładzący
-> Biały = ultra gładzący
Ważne jest również to czy nasyp diamentowy jest nasypem naturalnym, czy też syntetycznym.
Co wyróżnia wiertła Dental ID?
Wiertła diamentowe Dental ID produkowane przez RDT to wiertła z nasypem naturalnym. Co więcej ten naturalny nasyp diamentowy na całej długości części roboczej wiertła jest jednolity. Co to oznacza? To znaczy, że każda drobina tego nasypu jest specjalnie wyselekcjonowana, dzięki czemu wszystkie drobiny są jednakowej wielkości.
Wiele dostępnych w rynku modeli wierteł podaje wielkość nasypu w określonym przedziale, np. 130-180 mikronów. Tym samym jednoznacznie nie możecie stwierdzić, czy wiertło którym przyjdzie Wam pracować ma nasyp 130 mikronów czy większy.
Wiertła diamentowe Dental ID dzięki rozbudowanemu i bardzo precyzyjnemu procesowi kontroli jakości (16 etapów) z wykorzystaniem najnowocześniejszych dostępnych technologii laserowych, dają Wam gwarancję, że na każdym odcinku części roboczej wiertła te mają jednolity, równej wielkości nasyp, co przekłada się na efektywność pracy. Austriacka produkcja zgodna z najwyższymi europejskimi standardami dodatkowo została potwierdzona już certyfikacją MDR.
Opinie klientów
Z naszych rozmów ze specjalistami praktykami, wynika, że wiertło wiertłu nierówne.
Najczęściej słyszymy:
„Te kształty niby podobne, a jednak trochę się różnią”
„Kupiłem/am ostatnio tanie wiertła i to jednak nie jest to”
„Mam swoje ulubione kształty i nasypy i zawsze wolę zobaczyć, czy to są takie jakich potrzebuję”
Dlatego tym większego znaczenia nabiera możliwość osobistego spotkania się z Przedstawicielem Handlowym ds. Stomatologii, który wyposażony w rozbudowane wzorniki umożliwi każdemu z Was, szanowni Stomatolodzy, wybór wiertła, które zoptymalizuje Waszą pracę przy pacjencie.
Jeśli chcecie przekonać się i sprawdzić, czy to co napisałem to prawda, czy może czyste przechwałki i czcza gadanina zapraszam do kontaktu.